Artroskopia stawu biodrowego już niedługo w naszym szpitalu.

Artroskopia stawu biodrowego niedługo w naszym Szpitalu.

W zeszłym tygodniu lek. Bartłomiej Bobójć oraz lek. Bartosz Janusz z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej naszego szpitala wzięli i udział w szkoleniu z artroskopii stawu biodrowego w Warszawie u dr Jacka Mazka w Klinice Enel-Med. Szkolenie to jest jednym z wielu szkoleń naszych lekarzy, przygotowujących się do wykonywania wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych metodami endoskopowymi.W tym roku na Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej został zakupiony sprzęt medyczny na kwotę prawie pół miliona złotych. Część zakupu sfinansowała Fundacja Polska Miedź S.A ( 150 tys.zł.), a pozostała kwota pochodziła ze środków własnych szpitala.
Artroskopia stawu biodrowego jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Jest mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja, a pobyt w szpitalu i powrót do zdrowia jest krótszy i mniej obciążający dla pacjentów. Stosowana jest w leczeniu operacyjnym uszkodzeń obrąbka stawowego, zespole wzmożonego tarcia, w uszkodzeniach i urazach panewki stawu biodrowego, konfliktach panewkowo-szyjkowych, w przypadkach konieczności uwolnienia nerwu kulszowego czy mięśnia biodrowo-lędźwiowego, zespole mięśnia gruszkowatego, umiarkowanych zmianach zwyrodnieniowych, przy usuwaniu osteofitów i ciał wolnych wewnątrzstawowych, także rekonstrukcji chrząstki stawowej metodami biologicznymi. Artroskopia stawu biodrowego jest obecnie trudno dostępną procedurą i wkrótce będziemy jedynym ośrodkiem wykonującym tego typu wysokospecjalistyczny zabieg w regionie.