Dr n.med. Khalil El Mohtar podzielił się wrażeniami z udziału w konferencji naukowej dotyczącej nowoczesnej chirurgii bariatrycznej

W dniach od 13 do 16 marca 2018 r., ordynator oddziału chirurgii ogólnej dr n.med. Khalil El Mohtar – na zaproszenie dra Subhi Mahmoud Abu-Abeida, jednego z  głównych lekarzy izraelskich zajmującego się chirurgią bariatryczną –  gościł w izraelskim  szpitalu Sourasky  Medical Center na konferencji naukowej dotyczącej nowoczesnej chirurgii bariatrycznej. Miał on okazję zapoznać się z nowoczesnymi technikami, technologiami i rozwiązaniami stosowanymi przez izraelskich lekarzy w operacyjnym leczeniu otyłości. Konferencja połączona była z warsztatami praktycznymi, w czasie których dr Mohtar wykonywał, wraz z doktorem Abu-Abeida, zabiegi operacyjne polegające na założeniu tzw. (z ang.) mini gastric bypase i rękawowej resekcji żołądka.  Zabiegi wykonywane były techniką laparoskopową u kilkunastu chorych. Oprócz dr Mohtara,   w konferencji uczestniczyło 5 innych lekarzy chirurgów, z polskich ośrodków klinicznych, leczących operacyjnie otyłość.

Zdaniem dr Mohtara, zabiegi wykonywane Izraelu niczym nie odbiegają od zabiegów wykonywanych w naszym szpitalu.

Takie zabiegi wykonywane są u chorych z otyłością olbrzymią, z BMI 40. Nie mamy się czego wstydzić. W oddziale chirurgii ogólnej wykonujemy kilkadziesiąt zabiegów tego typu rocznie, takim samym sprzętem i techniką, jaką wykonuje się zabiegi w Tel Avivie, niemniej jednak warto było pojechać aż do Izraela i się o tym przekonać.” – powiedział dr Mohtar.