PREZENTACJA ZMODERNIZOWANEGO ODDZIAŁU CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Mimo kolejnej fali pandemii, w Głogowskim Szpitalu Powiatowym nieprzerwanie trwa realizacja Programu Nowoczesny Szpital, którego celem jest gruntowna modernizacja oddziałów i infrastruktury głogowskiej lecznicy. Kolejnym jakże ważnym etapem programu był remont, wraz z przebudową, największego oddziału w głogowskim szpitalu, tj. Oddziału Chorób Wewnętrznych, którego prezentacja po remoncie miała miejsce w dniu dzisiejszym.

Oddział zabezpiecza opiekę szpitalną diagnozując i lecząc w zakresie chorób wewnętrznych, takich jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego. Znaczny odsetek chorych stanowią pacjenci z cukrzycą, schorzeniami tarczycy, chorobami hematologicznymi, nowotworowymi i neurologicznymi. Rocznie, na 48 łóżkach dostępnych w oddziale, hospitalizowanych jest ponad 2.000 pacjentów, w większości osoby starsze.

– Biorąc pod uwagę wielkość oddziału i liczbę leczonych na nim pacjentów, zakończona inwestycja była jedną z ważniejszych w naszym szpitalu. Cieszę się, że w tym trudnym czasie, udało się ją zrealizować zgodnie z planem i już za chwilę będziemy mogli przekazać w pełni wyposażony oddział personelowi medycznemu i oczywiście pacjentom – mówi Edward Schmidt – Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego sp. z o.o.

Teraz po remoncie do dyspozycji pacjentów zostaną oddane nowocześnie wyposażone sale chorych wraz z węzłami sanitarnym – jeden węzeł na dwie sale. Zgodnie z przyjętymi standardami wyposażenia, przy każdym łóżku zainstalowane zostały specjalne panele z przyłączami gazów medycznych, systemem przywoławczym, czy też indywidualnym oświetleniem. Poza salami chorych, gruntowną zmianę przeszły pomieszczenia wykorzystywane przez personel medyczny. W przeprojektowanych gabinetach zabiegowych oraz pracowniach zainstalowany został nowoczesny sprzęt medyczny, a dyżurki lekarskie i pielęgniarskie mają nowe wyposażenie. Pomieszczenia i ciągi komunikacyjne otrzymały czytelny system informacyjny oraz ocieplające dodatki w postaci zdjęć przyrodniczych.

– Podobnie jak przy poprzednich modernizacjach, tak i dla tego projektu, priorytetowe było uzyskanie możliwie najlepszej funkcjonalności, w tym przypadku na 1.120 m2 przebudowywanej powierzchni, oraz utrzymanie wysokiej jakości w zakresie wyposażenia sprzętowego. Stąd zastosowaliśmy wypracowane przez nas i sprawdzone rozwiązania infrastrukturalne oraz wyposażyliśmy oddział w najnowocześniejszą aparaturę medyczną dostępną na rynku – mówi Marek Bestrzyński – Wiceprezes Zarządu Spółki.

Modernizacja Oddziału Chorób Wewnętrznych prowadzona była od września 2020 roku, a koszty zrealizowanych prac budowlanych oraz zakupu sprzętu i wyposażenia wyniosły ponad 5 mln zł, z czego 3,8 mln zł, przekazała w formie dotacji Gmina Miejska Głogów. Pozostałe środki finansowe zabezpieczone zostały głównie w oparciu o kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przeniesienie pacjentów do wyremontowanych sal planowane jest do końca stycznia.