Aktualności, Galeria zdjęć

PREZENTACJA NOWEGO ODDZIAŁU NEUROLOGICZNEGO I LECZENIA UDARÓW MÓZGU

W 2022 roku Zarząd Głogowskiego Szpitala Powiatowego sp. z o.o. realizował kolejny etap Programu Nowoczesny Szpital, którego celem jest modernizacja oddziałów i infrastruktury szpitalnej. Po blisko 11 miesiącach prac, w dniu 15 grudnia 2022 roku miała miejsce uroczysta prezentacja nowego Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu.

Oddział prowadzi diagnostykę i leczenie schorzeń układu nerwowego w pełnym zakresie, a w ramach pododdziału udarowego, kompleksowo leczy pacjentów z udarem mózgu. Ponadto wykonywane są tutaj badania USG Doppler tętnic dogłowowych i EEG oraz prowadzi się leczenie pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Rocznie, na 28 łóżkach dostępnych w oddziale, hospitalizowanych jest około 1.200 pacjentów. Dotychczas oddział zlokalizowany był na pierwszym piętrze, a po modernizacji zajmuje całe lewe skrzydło na drugim piętrze o powierzchni 895 m2.

W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na udary mózgu. Dotyczy to głównie osób starszych, co jest związane ze starzeniem się społeczeństwa, ale też, coraz częściej, choroba ta dotyka osoby młode. Pacjenci z regionu, z udarami oraz innymi schorzeniami neurologicznymi, są skutecznie leczeni w Oddziale Neurologicznym i Leczenia Udarów Mózgu w Głogowskim Szpitalu. Mając na względzie, że w tej części województwa jest to jedyny taki oddział, zakończona inwestycja jest szczególnie ważna i już za chwilę będziemy mogli przekazać nowoczesny oddział personelowi medycznemu i pacjentom – mówi Edward Schmidt – Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich modernizacjach, w ramach tej inwestycji, przeprowadzony został gruntowny remont pomieszczeń wraz ze zmianą ich funkcjonalności oraz zainstalowano nowe wyposażenie. Zgodnie z przyjętymi standardami, sale pacjentów posiadają teraz własne węzły sanitarne (jeden węzeł na dwie sale), elektryczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi oraz specjalne panele z przyłączami gazów medycznych, systemem przywoławczym i indywidualnym oświetleniem. Zmiany nie ominęły również pomieszczeń dla personelu medycznego, tj. dyżurek, gabinetów zabiegowych i pracowni, wyposażonych w nowoczesny sprzęt medyczny. Na całym oddziale zainstalowano czytelny system informacyjny oraz ocieplające elementy dekoracyjne.

– Prezentujemy dziś funkcjonalny i nowoczesny oddział, który dodatkowo, oprócz kompleksowego remontu pomieszczeń, wyposażony został w wysokiej jakości sprzęt medyczny. Całe zadanie zrealizowane zostało zgodnie z wypracowanymi oraz sprawdzonymi przez nas standardami i rozwiązaniami. Nowością na oddziale jest jedna duża sala ciągłego nadzoru poudarowego, gdzie znajduje się pięć specjalistycznych łóżek z wagami oraz aparatura medyczna do bieżącego monitorowania czynności życiowych pacjentów leczonych po udarze mózgu – mówi Marek Bestrzyński – Wiceprezes Zarządu Spółki.

Zakończona właśnie modernizacja Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu realizowana była od stycznia do listopada bieżącego roku. Koszty wykonanych prac budowlanych oraz zakupu sprzętu i wyposażenia wyniosły około 5,7 mln zł.  Gmina Miejska Głogów przekazała dotację w wysokości 3 mln zł, a 500 tys. zł szpital otrzymał, w formie darowizny, z Fundacji KGHM Polska Miedź.

Przeniesienie pacjentów do nowego oddziału planowane jest w ostatnim tygodniu grudnia.