Protest szpitali powiatowych przed Ministerstwem Zdrowia w Warszawie

W dniu 2 kwietnia 2019 r. delegacja pracowników Głogowskiego Szpitala Powiatowego sp. z o.o. wzięła udział w proteście szpitali powiatowych przed Ministerstwem Zdrowia w Warszawie.

Protestowali m.in. przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, Związku Powiatów Polskich oraz przedstawiciele zawodów medycznych.

Manifestacja została zorganizowana w związku z dramatycznie pogarszającą się sytuacją finansową szpitali publicznych, w tym głównie szpitali powiatowych. Taki stan rzeczy jest wynikiem lawinowego wzrostu kosztów działalności, które w żaden sposób nie są rekompensowane przez płatnika publicznego tj. Narodowy Fundusz Zdrowia. Od kilku lat bowiem nie ulega zmianie wycena świadczeń medycznych i obecnie nie jest ona w stanie – w żaden sposób – pokryć kosztów działalności medycznej.

Sytuacja szpitali powiatowych stała się bardzo ciężka i jeśli ze strony rządzących nie będzie natychmiastowych działań, tj. podniesienia poziomu finansowania świadczeń medycznych, szpitalom grozi konieczność ograniczenia działalności, a w wielu przypadkach nawet ich zamkniecie.

W związku z powyższym w petycji do ministra zdrowia manifestujący wnioskowali m.in. o wzrost kwoty ryczałtu na świadczenie usług medycznych na rok 2019 o 15 proc., wyrównanie wzrostu kosztów świadczeń szpitalnych, które zostały poniesione w 2018 roku, wypłacenie rekompensaty wzrostu kosztów świadczeń medycznych spowodowanych decyzjami płacowymi ministra zdrowia, zmianę wyceny świadczeń z uwzględnieniem kosztów ponoszonych przez placówki (np. te związane z wynagrodzeniem personelu medycznego), czy o pełne finansowanie świadczeń ratujących życie. Wśród postulatów znalazł się też zapis dotyczący zabezpieczenia środków finansowych dla pozostałych grup zawodów medycznych, które nie zostały uwzględnione w dotychczasowych regulacjach podwyżkowych.