Głogowski Szpital Powiatowy sp. z o.o. logo Głogowski Szpital Powiatowy sp. z o.o.

Rejestracja

(76) 831 49 23

Godziny otwarcia

Godziny pracy Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie - poniedziałek 7:00 – 15:00; wtorek 7:00 – 12:00; środa 7:00 – 12:00 czwartek 7:00 – 15:00; piątek 7:00 – 12:00

Lokalizacja

Terenowy Oddział w Głogowie mieści się w głównym budynku szpitalnym Głogowskiego Szpitala Powiatowego sp. z o.o.
Oddzielne wejście do RCKiK znajduje się po prawej stronie budynku (patrząc od wejścia głównego do budynku szpitala).


Kontakt

(76) 831 49 23

Podstawowe informacje

Godziny pracy Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie:

  • poniedziałek 7:00 – 15:00;
  • wtorek 7:00 – 12:00;
  • środa 7:00 – 12:00
  • czwartek 7:00 – 15:00;
  • piątek 7:00 – 12:00

Jak przygotować się do oddania krwi?

Aby jak najlepiej czuć się w trakcie i po oddawaniu krwi:

  • zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj tłustych i ostrych potraw, nabiału i jajek),
  • przynajmniej 24 godziny przez oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu,
  • pij dużo soków owocowych i wody (przynajmniej litr płynów przed oddaniem krwi),
  • unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu donacji,
  • ogranicz palenie (wstrzymaj się najlepiej godzinę przed i po oddaniu krwi).

Jeżeli nie czujesz się zdrowy, miałeś w ostatnim czasie kontakt z chorą osobą – zaczekaj! Przyjdź zdrowy!
Aby zarejestrować się do oddania krwi lub osocza należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (najlepiej dowód osobisty).

A co robić po oddaniu krwi?

  • bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu,
  • należy pić więcej (niż zazwyczaj) wody i soków,
  • należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • osoby pracujące w takich zawodach jak np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.

Jak długo trwa donacja?

  • samo oddanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej, od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi, trwa ok. 1 godziny,
  • w przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej – oddanie tego składnika trwa około 30 minut.

Zakres usług

Podstawowym celem działalności Terenowego Oddziału w Głogowie jest kwalifikacja krwiodawców oraz pobieranie krwi i jej składników.
Po pobraniu krew i jej składniki dostarczane są do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, gdzie przeprowadza się badania kwalifikacyjne, badania jakościowe, wykonywana jest preparatyka, a następnie składniki krwi przechowywane są do czasu wydania do szpitalnych banków krwi.

W trakcie preparatyki krew pełna rozdzielana jest na składniki:

  • koncentrat krwinek czerwonych (KKCz) – ten składnik krwi można przechowywać w chłodziarce maksymalnie do 42 dni po pobraniu. Jest stosowany w niedokrwistościach, w celu uzupełnienia utraconej krwi, np. np. w leczeniu osób po wypadkach, u pacjentów z chorobą nowotworową, w transfuzjach u płodów, noworodków.
    Stan magazynowy zapasów KKCz w RCKiK we Wrocławiu można sprawdzić na tutaj.
  • koncentrat krwinek płytkowych (KKP) – stanowią płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Uzyskuje się go z krwi pełnej lub metodą automatycznej aferezy (trombaferezy). Niestety, ze względu na krótki czas życia krwinek płytkowych, KKP nadaje się do przetoczenia tylko w ciągu 5 dni od pobrania. Płytki krwi podaje się głównie pacjentom z małopłytkowością, pacjentom onkologicznym.
  • osocze – czyli płynna część krwi, która zawiera przede wszystkim czynniki krzepnięcia. Po zamrożeniu można przechowywać osocze w temperaturze około 25°C lub niższej nawet do 3 lat. Osocze nie wykorzystane do celów leczniczych, może po przetworzeniu zostać wykorzystane do produkcji leków krwiopochodnych. Z osocza produkowane są leki krwiopochodne: 1) albuminy potrzebne do leczenia ciężkich chorób, 2) immunoglobuliny niezbędne w leczeniu zakażeń, zaburzeń odporności, 3) czynniki krzepnięcia ratujące życie pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia. Immunoglobuliny i albumina nie posiadają odpowiedników wytwarzanych metodami inżynierii genetycznej i muszą być wytwarzane z osocza ludzkiego. Przykładem choroby, która wymagają stałego, nawet kilka razy w tygodniu podawania czynników krzepnięcia jest hemofilia. Hemofilia należy do grupy chorób genetycznych, zwana jest skaza krwotoczną. Elementem układu krzepnięcia krwi, którego brakuje w przypadku hemofilii jest białko osocza, tzw. czynnik krzepnięcia. Leczenie hemofilii polega na podawaniu zastrzyków zawierających brakujący czynnik krzepnięcia
    krwi, w tym wyprodukowany z osocza pobranego od dawców krwi. Bez czynników krzepnięcia pacjenci chorzy na hemofilię maja wylewy krwi do mięśni, stawów, organów wewnętrznych, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.
    Dawcy osocza są bardzo ważni w życiu i leczeniu ciężko chorych pacjentów, gdyż dzięki produktom osoczopochodnym można ich leczyć.
    Osocze można pobierać metodą plazmaferezy automatycznej, w trakcie której dokonuje się oddzielenia osocza od krwinek czerwonych za pomocą separatora. Krwinki czerwone które są cyklicznie zwracane dawcy. Cały proces trwa około 30 minut. Osocze można oddawać co 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 25 litrów na rok.

Więcej informacji na stronach:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza
    we Wrocławiu, Terenowy Oddział w Głogowie (kliknij tutaj).
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza
    we Wrocławiu (kliknij tutaj).
  • strona internetowa dla krwiodawców i osób zainteresowanych krwiodawstwem (kliknij tutaj).

 

p.o. Kierownik

  • mgr Agata Gnap
    agata.gnap@rckik.wroclaw.pl
    (76) 831 49 23

Galeria zdjęć

Dowiedz się więcej o Oddziale