Głogowski Szpital Powiatowy sp. z o.o. logo Głogowski Szpital Powiatowy sp. z o.o.

Rejestracja

Rejestracja w Pracowni Endoskopii (76) 837 33 79

Godziny rejestracji

Ustalenie terminu badania : od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00 bezpośrednio w Pracowni Endoskopii (budynek główny szpitala, I piętro, segment A) lub dyżurce lekarskiej na Oddziale Chirurgii Ogólnej (tymczasowo budynek główny szpitala, II piętro, segment A). Po otrzymaniu terminu badania należy zgłosić się do Centralnej Rejestracji (budynek główny szpitala, parter, segment A) w celu rejestracji.

Lokalizacja

Budynek główny szpitala, I piętro, segment A

Podstawowe informacje

Zasady udzielania świadczeń:

  1. Dla osób uprawnionych badania: kolonoskopia oraz gastroskopia są BEZPŁATNE i finansowane w ramach realizacji umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
  2. Świadczenia zdrowotne bezpłatne, dla osób uprawnionych, na podstawie skierowania udzielane są zgodnie z listą osób oczekujących na świadczenia, zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych wraz z późniejszymi zmianami. Prowadzenie list oczekujących jest obowiązkowe. Ma na celu zapewnienie wszystkim Pacjentom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na świadczenie można sprawdzić tutaj.

Pracownia czynna:

poniedziałek od 08:00 do 14:00
wtorek od 08:00 do 14:00
środa od 08:00 do 14:00
piątek od 08:00 do 14:00

 

Ustalenie terminu badania :

  • od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00
  • bezpośrednio w Pracowni Endoskopii (budynek główny szpitala, I piętro, segment A)
  • lub dyżurce lekarskiej na Oddziale Chirurgii Ogólnej (tymczasowo – budynek główny szpitala, II piętro, segment A)
  • po ustaleniu terminu badania należy zgłosić się do Centralnej Rejestracji (budynek główny szpitala, parter, segment A) w celu rejestracji.

 

 

Zakres usług

  • Endoskopia (gr.: wziernikowanie) to oglądanie od wewnątrz przestrzeni i jam ciała za pomocą endoskopu, czyli urządzenia zaopatrzonego we własne źródło światła i układ optyczny.
  • Gastroskopia umożliwia obejrzenie i ocenę przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Wskazaniem do wykonania badania jest zazwyczaj podejrzenie choroby wrzodowej żołądka
    i dwunastnicy, choroby nowotworowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, krwawienia, niedrożności. W trakcie badania istnieje możliwość  bezbolesnego pobrania
    wycinków, wykonanie testu na obecność bakterii odpowiedzialnej za pojawienie się choroby wrzodowej (Helicobacter pylori).
    Badanie trwa ok 5-10 minut i wykonywane jest na czczo.
  • Sigmoidoskopia pozwala na ocenę i postawienie diagnozy w przypadku chorób dotyczących jelita grubego. Badanie to wykonuje się w przypadkach krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zaburzeniach rytmu wypróżnień, biegunek, zaparć, bólów brzucha. Badanie umożliwia w sposób praktycznie jednoznaczny rozpoznanie stanu przednowotworowego, czy wręcz raka jelita grubego. W trakcie badania istnieje także możliwość usunięcia polipa ściany jelita grubego  bezboleśnie i bez konieczności wykonywania tzw. “otwartego” zabiegu operacyjnego.

Badanie trwa ok  10-15 minut; przed badaniem należy wykonać lewatywę  – zgodnie z zaleceniem lekarza.

  • Kolonoskopia umożliwia ocenę całego jelita grubego (ok.150 cm) i – podobnie jak w przypadku sigmoidoskopii – daje możliwość wykonania polipektomii endoskopowej czyli usunięcia zmiany polipowatej.
  • Bronchoskopia jest badaniem diagnostycznym  tchawicy oraz oskrzeli do poziomu segmentów płuca. Giętki endoskop wprowadza się przez nos, poprzez tchawicę, oskrzela główne i segmentowe. Badanie pozwala na ocenę i postawienie diagnozy wielu chorób dotyczących chorób  układu oddechowego  – od przewlekłych stanów zapalnych po nowotwory.

Lekarze

  • lek. Andrzej Kowaluk
    specjalista chirurgii ogólnej
  • lek. Wiktor Krawendek
    specjalista chirurgii ogólnej

Galeria zdjęć

Dowiedz się więcej o pracowni